Charakterystyka klimatu śródziemnomorskiego

Klimat śródziemnomorski to klimat umiarkowany charakteryzujący się bardzo gorącym, suchym latem i łagodną, deszczową zimą. Wszystkie kraje w regionie morza śródziemnomorskiego mają taki klimat, ale występuje on również w innych rejonach naszej planety, np. w Kalifornii (Stany Zjednoczone).

Opady deszczu są bardzo skąpe, do tego stopnia, że może minąć od 3 do 6 miesięcy bez większych opadów. Susza jest więc bardzo niepokojącym problemem, gdyż w wielu miejscach spada nie więcej niż 100-150 mm deszczu w roku.

Można wyróżnić cztery typy klimatu śródziemnomorskiego, którymi są:

Typowy

Taki klimat występuje na znacznej części wybrzeża Morza Śródziemnego, z wyjątkiem Egiptu oraz części Libii i Tunezji. Średnia temperatura wynosi powyżej 18ºC, a zimy są wilgotne i deszczowe, zaś lata bardzo suche i gorące (dochodzące do 38ºC w czasie fali upałów). Taki klimat ma Hiszpania, a konkretnie Katalonia, Baleary i duża część Wspólnoty Walenckiej.

Kontynentalny

Występuje na obszarach oddalonych od wybrzeża, ponieważ panuje tam mniejsza wilgotność powietrza. Amplitudy termiczne są bardziej wyraziste. Mogą być mroźne zimy z przymrozkami i łagodne lata, albo łagodne zimy i bardzo gorące lata. Kraje takie jak Włochy, Cypr, Turcja, Liban czy wnętrze Hiszpanii mają taki klimat.

Śródziemnomorski z wpływami oceanicznymi

Występuje na wybrzeżach Morza Śródziemnego, będąc na zachodnim wybrzeżu masy kontynentalnej. Na tym obszarze lata są łagodniejsze (30ºC lub mniej) i bardziej suche niż w typowych obszarach śródziemnomorskich, a zimy bardziej deszczowe. Południe Galicji, wybrzeże Kalifornii, okolice Perth i Adelaide w Australii, to niektóre z miejsc, które mają taki klimat.

Suchy

Jest to klimat występujący w okresie przejściowym między klimatem śródziemnomorskim a pustynnym. Charakteryzuje się średnimi temperaturami powyżej 20ºC, a podczas fali upałów może przekroczyć 45ºC. Opady deszczu są bardzo niskie, wahają się od 200 do 400 mm. W Hiszpanii występuje w Alicante, Almerii i dużej części Murcji. Występuje również w Grecji, Maroku, Algierii, Libii, Izraelu, Tunezji, Australii, Portugalii, Jordanii, Chile, Syrii i Meksyku.

Życie w basenie Morza Śródziemnego

W miejscach o klimacie śródziemnomorskim życie nie jest łatwe. Zarówno rośliny, jak i zwierzęta muszą być w stanie wytrzymać wysokie letnie temperatury, a także niedobór opadów. A z czego słynie klimat śródziemnomorski? O dziwo nie tylko z plaż, poznaj bliżej śródziemnomorskie góry: https://wyruszam.pl/gory-w-krajobrazie-srodziemnomorskim-alternatywa-dla-plazowania


Opublikowano

w

przez

Tagi: