Efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu

Utrzymanie komfortu i ciepła w domu lub biurze podczas najzimniejszych pór roku jest działaniem wymagającym dużego zużycia energii, a także ma ogromny wpływ na globalne ocieplenie poprzez wytwarzane odpady, dodatkowo wiele z rozwiązań nie jest odnawialnych. Firmy, które produkują te rodzaje energii do ogrzewania nalegają na wykorzystanie tych brudniejszych i nieodnawialnych źródeł energii, ale naprawdę istnieją inne alternatywy, aby utrzymać ciepło w naszej przestrzeni.

Utrzymanie ciepła w pomieszczeniu

Jedną z alternatyw, aby nie musieć używać tak dużo energii w domu jest zbudowanie go w sposób i z materiałów, które wykorzystują ciepło otoczenia w bardziej pasywny sposób przez cały rok, co jest znane jako architektura bioklimatyczna. Jednak w większości domów tak się nie dzieje, więc najbardziej ekologiczną alternatywą w klimacie, który nie jest ekstremalnie zimny, jest zastosowanie ogrzewania, które pochodzi z odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr lub słońce. W klimatach o bardziej ekstremalnym zimnie, stosowanie grzejników wykorzystujących mniej przyjazne dla środowiska paliwa może być bardziej nieuniknione, ponieważ są one bardziej wydajne.

Energia słoneczna i fotowoltaika, całkowicie ekologiczny system grzewczy

Jedną z najlepszych opcji ogrzewania domu jest wykorzystanie ogrzewania energią słoneczną, co odbywa się poprzez instalację paneli słonecznych i akumulatorów słonecznych na powierzchni domu. Możliwe jest ogrzanie domu jednorodzinnego przy użyciu tylko samodzielnego systemu 15 metrów kwadratowych paneli na powierzchni. Panele te będą ogrzewać wodę powyżej 45ºC za pomocą energii słonecznej, ale aby wykorzystać to ciepło do ogrzewania domu, konieczne jest zainstalowanie ścian lub podłóg promiennikowych, obwodów rur, przez które przepływa ta gorąca woda. Ściany lub podłoga mogą być wykonane z materiałów, które dobrze przepuszczają ciepło, takich jak ceramika lub beton. Alternatywą dla ścian lub podłóg jest zastosowanie systemu grzejników i akumulatora.

Ten rodzaj ogrzewania jest bardzo ekologiczny, ponieważ nie produkuje odpadów, a ponadto jest to system grzewczy, który można łatwo rozprowadzić po całym domu. Instalacja tych systemów będzie zależeć od charakterystyki domu lub przestrzeni, która ma być ogrzewana, ale nie jest dużo trudniejsza niż systemy klimatyzacji czy piece.

Ogrzewanie podłogowe, kolejny bardzo efektywny ekologiczny system grzewczy

Inną bardzo wydajną opcją ogrzewania domu jest zastosowanie ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe to system przewodów elektrycznych, rur z gorącą wodą lub przewodów promieniujących, które biegną pod podłogą, stykając się z jej powierzchnią. Instalacja tego typu podłogi nie jest łatwa i wymaga dużych nakładów finansowych, ale biorąc pod uwagę jej wydajność, inwestycja ta szybko się amortyzuje. Ponadto jest to rodzaj ogrzewania, który nie emituje odpadów podczas użytkowania.


Opublikowano

w

przez

Tagi: