Jak łatwiej zarządzać gospodarką odpadami? Już jest rozwiązanie!

Twoja firma działa w branży komunalnej albo porządkowej? Zobacz, w jaki sposób usprawnić jej działanie!

Wiele firm w branżach związanych z odbiorem odpadów czy utrzymaniem porządku boryka się z problemem braku narzędzi informatycznych dopasowanych do ich potrzeb. Na szczęście w ofercie wielu deweloperów zaczęły ostatnio pojawiać się programy, z którymi zarządzanie odpadami oraz pracami porządkowymi staje się jeszcze łatwiejsze. Co warto o nich wiedzieć?

Programy dedykowane dla firm komunalnych

Wiele firm komunalnych korzysta z programów, które przeznaczone są dla firm transportowych. Oferują one funkcje ułatwiające zarządzanie flotą czy harmonogramowanie zadań, jednak razem z nimi zarządzanie gospodarką odpadami nie jest maksymalnie efektywne.

Na rynku dostępne są jednak rozwiązania przeznaczone specjalnie dla firm prowadzących działalność w branży komunalnej. Taki program do gospodarki odpadami może zaoferować wtedy szereg funkcji, a także integracji, na przykład może działać jako program do BDO.

Tego typu oprogramowanie jest podobne do systemów dla transportu, jednak oferuje one dodatkowe funkcje oraz całkowicie nowe, niedostępne w innych systemach narzędzia, które zadedykowane są dla firm komunalnych. To powoduje, że prowadzenie razem z nimi gospodarki odpadami staje się jeszcze skuteczniejsze.

Funkcje programów do zarzadzania gospodarką odpadami

Obecnie dostępne na rynku programy umożliwiające sprawne zarządzanie odpadami mogą zaoferować swoim użytkownikom dostęp do szerokiej gamy funkcjonalności. Pozwalają one przede wszystkim na:

 • kompleksową obsługę transportu – przez funkcje pozwalające na harmonogramowanie zadań oraz optymalizowanie tras
 • zarządzanie zasobami – programy pozwalają na zarządzanie flotą pojazdów w firmie oraz gromadzenie informacji na ich temat, na przykład o koniecznych przeglądach, wykupieniu ubezpieczenia
 • zarządzanie pracownikami – dzięki tej funkcji można odpowiednio przydzielać zadania pracownikom, a także dodatkowo monitorować realizację zleceń za pomocą modułów GPS
 • obsługa operacji – program pozwala między innymi na wsparcie operacji jak załadunek, ważenie, rozładunek, magazynowanie, awizowanie, obsługa klienta
 • rozliczenia – mogą być one prowadzone w sposób zautomatyzowany, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności
 • obieg dokumentów – funkcja obsługi obiegu dokumentów pozwala na ich łatwiejsze dostarczanie do odpowiednich osób bez opóźnień
 • system BDO – za pomocą programu można także korzystać z funkcji usprawniających wysyłanie danych do bazy, między innymi automatycznie przygotowuje ona raporty BDO oraz kontroluje KPO

Jak widać, program pozwalający na zarządzanie gospodarką odpadami może zaoferować swoim klientom szeroką paletę funkcji, które odzwierciedlają procesy prowadzone w firmach komunalnych.

Integracje programów dla firm komunalnych

Dodatkowo warto wskazać, że programy wspierające zarządzanie odpadami mogą zaoferować swoim klientom pełną gamę integracji z innymi rozwiązaniami.

Za ich pomocą można między usprawnić procesy, na przykład poprzez zautomatyzowane przekazywanie danych, co redukuje ryzyko błędów popełnianych przy ich ręcznym przenoszeniu.

Program do gospodarki odpadami może zaoferować integracje w poniższym zakresie:

 • giełdy transportowe
 • karty paliwowe
 • systemy ERP
 • systemy GPS
 • systemy RCP
 • systemy RFID
 • telematyka pojazdów
 • terminale
 • wagi

Jak korzystać z programów do zarządzania odpadami?

Nowoczesne programy pozwalające na zarządzanie odpadami mogą zaoferować swoim użytkownikom nie tylko pełną gamę funkcji, ale również charakteryzują się złożoną architekturą, dzięki czemu korzystanie z nich staje się jeszcze prostsze i efektywniejsze.

System stosowany na komputerach stacjonarnych może wtedy współpracować z aplikacjami mobilnymi, które używane są przez pracowników firmy. Dzięki temu, że funkcjonują one z wykorzystaniem jednej bazy danych, mogą błyskawicznie wymieniać między sobą informacje.

Wobec tego pracownik wykonujący działania w terenie może natychmiast wysyłać dane do systemu, co przykładowo pozwala na automatyczne wystawienie dokumentów dla klienta.


Opublikowano

w

przez

Tagi: