Lista tekstów

Konsekwencje podnoszenia się poziomu morza

Konsekwencje podnoszenia się poziomu morza

Skutki podnoszenia się poziomu morza są już widoczne, ale co gorsza, prognozy na niezbyt odległą przyszłość nie wróżą niczego dobrego. To niektóre z konsekwencji, które ponosimy i będziemy ponosić w nadchodzących dekadach: Najbardziej dotknięte są obszary przybrzeżne, gdyż powoduje erozję terenu i zagraża to wszystkim pobliskim polom uprawnym. Jest to również zagrożenie dla wszystkich konstrukcji nadbrzeżnych, takich jak restauracje, mieszkania i tereny rekreacyjne, konstrukcji specjalnie zaprojektowanych dla turystyki. Dlatego też oddziaływanie ma nie tylko charakter środowiskowy, ale także gospodarczy i społeczny. Zniknięcie tych miast zbudowanych poniżej poziomu morza, które potrzebują systemów odwadniających do ich utrzymania. Na przykład Wenecja została już…
Czytaj dalej
Jakie materiały możemy ponownie wykorzystać dzięki domowemu recyklingowi?

Jakie materiały możemy ponownie wykorzystać dzięki domowemu recyklingowi?

Wśród produktów, które mogą być ponownie wykorzystane, znajduje się wiele różnych przedmiotów gospodarstwa domowego. Ze starych ubrań, puszek czy klasycznych torebek foliowych możemy kształtować wszelkiego rodzaju przedmioty, idealne do wykorzystania jako dekoracja lub do codziennego użytku. Stare ubrania i ręczniki To normalne, że spotyka nas niemiła niespodzianka, że pewne spodnie stały się za małe lub że koszulka, którą tak lubiliśmy zostaje poplamiona; coś podobnego dzieje się również z ręcznikami. Możemy przedłużyć okres użytkowania tych wyrobów włókienniczych na różne sposoby. Na przykład ubrania, których nie chcemy używać - spodnie, koszulki czy ręczniki - mogą stać się doskonałymi pokrowcami na legowiska naszych pupili.…
Czytaj dalej
Charakterystyka klimatu śródziemnomorskiego

Charakterystyka klimatu śródziemnomorskiego

Klimat śródziemnomorski to klimat umiarkowany charakteryzujący się bardzo gorącym, suchym latem i łagodną, deszczową zimą. Wszystkie kraje w regionie morza śródziemnomorskiego mają taki klimat, ale występuje on również w innych rejonach naszej planety, np. w Kalifornii (Stany Zjednoczone). Opady deszczu są bardzo skąpe, do tego stopnia, że może minąć od 3 do 6 miesięcy bez większych opadów. Susza jest więc bardzo niepokojącym problemem, gdyż w wielu miejscach spada nie więcej niż 100-150 mm deszczu w roku. Można wyróżnić cztery typy klimatu śródziemnomorskiego, którymi są: Typowy Taki klimat występuje na znacznej części wybrzeża Morza Śródziemnego, z wyjątkiem Egiptu oraz części Libii…
Czytaj dalej
Jak łatwiej zarządzać gospodarką odpadami? Już jest rozwiązanie!

Jak łatwiej zarządzać gospodarką odpadami? Już jest rozwiązanie!

Twoja firma działa w branży komunalnej albo porządkowej? Zobacz, w jaki sposób usprawnić jej działanie! Wiele firm w branżach związanych z odbiorem odpadów czy utrzymaniem porządku boryka się z problemem braku narzędzi informatycznych dopasowanych do ich potrzeb. Na szczęście w ofercie wielu deweloperów zaczęły ostatnio pojawiać się programy, z którymi zarządzanie odpadami oraz pracami porządkowymi staje się jeszcze łatwiejsze. Co warto o nich wiedzieć? Programy dedykowane dla firm komunalnych Wiele firm komunalnych korzysta z programów, które przeznaczone są dla firm transportowych. Oferują one funkcje ułatwiające zarządzanie flotą czy harmonogramowanie zadań, jednak razem z nimi zarządzanie gospodarką odpadami nie jest maksymalnie…
Czytaj dalej
Filtry pod zlew – po które sięgnąć i co warto o nich wiedzieć?

Filtry pod zlew – po które sięgnąć i co warto o nich wiedzieć?

Chcesz jedną decyzją wzbogacić swój dom w niezwykle innowacyjne rozwiązanie? Postaw na filtry przepływowe! Co możesz zyskać? Poznaj szczegóły i już dziś podejmij decyzję o nowej pozytywnej zmianie. Filtry przepływowe – co warto o nich wiedzieć?Dlaczego warto sięgnąć po filtry pod zlew? Ponieważ to najlepszy sposób na zapewnienie sobie wysokojakościowej wody, bezpośrednio w punkcie jej poboru. W zależności od twoich potrzeb i preferencji możesz sięgnąć po wybrany filtr lub postawić na cały zestaw, tym samym zapewniając sobie kompleksowe rozwiązanie. W czym może ci pomóc poszczególny filtr? Filtr polipropylenowy przede wszystkim filtruje wodę w sposób mechaniczny – usuwa z niej m.in.…
Czytaj dalej
Jak pozbyć się smogu z miast?

Jak pozbyć się smogu z miast?

Smog doskonale radzi sobie w walce z samym sobą dzięki działaniu natury, która poprzez deszcz i wiatr oczyszcza i odnawia powietrze. Z tego powodu prawdopodobieństwo pojawienia się smogu jest znacznie większe na obszarach, gdzie wieje mało wiatru lub nie ma go wcale i gdzie występują niewielkie opady deszczu. Ale jeśli natura nie ma już narzędzi niezbędnych do przeciwdziałania tak wysokim poziomom zanieczyszczeń, wtedy do gry wchodzą rządy i wielkie korporacje. W rzeczywistości ci ostatni są częściowo odpowiedzialni za to, że miasta nadal są wypełnione smogiem, ponieważ to oni pozwalają na emisję zanieczyszczeń, głównie produkowanych przez fabryki i zakłady przemysłowe. Jak…
Czytaj dalej
Ekologiczne środki czystości – dobre dla ciebie i dla planety

Ekologiczne środki czystości – dobre dla ciebie i dla planety

Każdego dnia powszechnie używane środki czystości szkodzą naszemu zdrowiu i naszej planecie. Silne detergenty i środki czyszczące mają wyniszczający wpływ na nasz ekosystem. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na ekologiczne środki czystości. Początkowo niektórzy ludzie sceptycznie podchodzili do tematu ekologicznego sprzątania. Wiązało się to z małą dostępnością lub wysoką ceną środków myjących przyjaznych naszej planecie. Na szczęście wraz ze wzrostem świadomości dot. ekologii wśród konsumentów na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących sprzedaż ekologicznych środków czystości w przystępnych cenach. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wzrost sprzedaży tego typu środków czyszczących jest chęć zadbania o zdrowie. Wielu…
Czytaj dalej
Jak możemy uzyskać certyfikat ekologiczny?

Jak możemy uzyskać certyfikat ekologiczny?

Jeżeli jesteśmy rolnikami lub prowadzimy gospodarstwo rolne jakie wymogi musimy spełnić, aby uzyskać certyfikat ekologiczny? Przede wszystkim trzeba dopełnić wszystkich wymaganych formalności to znaczy na początek składamy odpowiedni wniosek o certyfikacji i wypełniamy specjalne formularze. Taki wzór możemy znaleźć wyłącznie na stronie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.. Co następnie musimy zrobić? Kolejny krok do wysłanie naszych dokumentów do odpowiedniej jednostki, która ma prawo przyznawania tego rodzaju certyfikatów. Co to są techniki rolnictwa ekologicznego i na co zwracają uwagę? W tym też czasie zawieramy z instytucją umowę, która nas skontroluje pod kątem tego czy nasze gospodarstwo rolne faktycznie jest prowadzone w…
Czytaj dalej
Rola recyklingu w gospodarce o obiegu zamkniętym

Rola recyklingu w gospodarce o obiegu zamkniętym

Rola recyklingu w gospodarce o obiegu zamkniętym W lipcu Rada Europejska podjęła decyzję o wprowadzeniu od stycznia 2021 r. podatku w wysokości 0,80 euro za kilogram odpadów z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi w UE. Szczegóły dotyczące sposobu wdrożenia tego środka w poszczególnych krajach członkowskich UE oraz zatwierdzenia go przez Parlament Europejski nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone, ale podjęcie tej decyzji nie zyskało jednoznacznej aprobaty. Niektóre grupy przemysłowe twierdzą, że podatek utrudni postęp w kierunku rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym, jeśli nie zostanie ponownie zainwestowany w infrastrukturę recyklingu. Inni przewidują, że dodatkowy koszt zmniejszy ekonomiczną opłacalność stosowania tworzyw sztucznych niepochodzących z…
Czytaj dalej
Uczymy dzieci ekologii

Uczymy dzieci ekologii

"Dzieci uczą się poprzez naśladowanie dorosłych - swoich rodziców, sąsiadów czy nauczycieli. Obserwują otoczenie, które postępuje w taki czy inny sposób. Dotyczy to również kwestii dbania o środowisko naturalne. Jeżeli maluch widzi, że mama czy tata segregują śmieci, zakręcają kran w czasie mycia zębów, to jest spora szansa, że sam w przyszłości przejmie podobne zachowania. Ekologia jest w dużej mierze kwestią nawyków, jakie wynosimy z rodzinnego domu. Dlatego warto przekazywać młodszym pokoleniom informację, że troska o planetę jest rzeczą, na której warto się skupić. Zielona rewolucja Rodzice mogą pokazać i tłumaczyć dziecku, że świat wokół nas jest piękny, a zasoby…
Czytaj dalej
Efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu

Efektywne i ekologiczne ogrzewanie domu

Utrzymanie komfortu i ciepła w domu lub biurze podczas najzimniejszych pór roku jest działaniem wymagającym dużego zużycia energii, a także ma ogromny wpływ na globalne ocieplenie poprzez wytwarzane odpady, dodatkowo wiele z rozwiązań nie jest odnawialnych. Firmy, które produkują te rodzaje energii do ogrzewania nalegają na wykorzystanie tych brudniejszych i nieodnawialnych źródeł energii, ale naprawdę istnieją inne alternatywy, aby utrzymać ciepło w naszej przestrzeni. Utrzymanie ciepła w pomieszczeniu Jedną z alternatyw, aby nie musieć używać tak dużo energii w domu jest zbudowanie go w sposób i z materiałów, które wykorzystują ciepło otoczenia w bardziej pasywny sposób przez cały rok, co…
Czytaj dalej
Co to są techniki rolnictwa ekologicznego i na co zwracają uwagę?

Co to są techniki rolnictwa ekologicznego i na co zwracają uwagę?

Jednym z celów rolnictwa ekologicznego jest produkcja żywności wysokiej jakości, wolnej od zanieczyszczeń, a także stosowanie technik przyjaznych dla środowiska. Techniki te mają na celu maksymalizację wzrostu upraw i poprawę wydajności rolnictwa. Co to są techniki rolnictwa ekologicznego i na co zwracają uwagę? Jak napisaliśmy, techniki rolnictwa ekologicznego dążą do maksymalizacji wzrostu i produktywności upraw, ale poprzez naturalne procesy, bez użycia nawozów i chemikaliów. Te naturalne procesy mogą polegać na lepszym zarządzaniu uprawami, poprawie ochrony wód, zapobieganiu i zwalczaniu szkodników i chorób, zwalczaniu roślin lub chwastów, które mogą być szkodliwe dla wzrostu upraw, stosowaniu naturalnej gnojowicy lub mulczowaniu. Inne ważne…
Czytaj dalej
Wpływ bawełny na środowisko

Wpływ bawełny na środowisko

"rzemysł bawełniany był jednym z najważniejszych aż do XX wieku, a dziś nadal ma szczególne znaczenie, ponieważ jest wykorzystywany do produkcji odzieży, ręczników, pościeli, wśród innych produktów tekstylnych i higienicznych, a także do produkcji oleju z nasion bawełny. Jej uprawa należy do najbardziej zanieczyszczających środowisko ze względu na stosowane w niej pestycydy, które wpływają nie tylko na środowisko, ale także na zdrowie pracowników. Jest wiele produktów, które są z niej wykonane, ale kiedy już je wyrzucimy, ponieważ nie mogą być dłużej używane lub nie służą nam, jaki jest czas degradacji bawełny? Jest to bardzo częste pytanie wśród tych, którzy dbają…
Czytaj dalej
Zielona rewolucja

Zielona rewolucja

W latach 1960-1980 w Stanach Zjednoczonych zaczęto używać pojęcia zielonej rewolucji dla określenia wzrostu produkcji rolnej, który miał miejsce w tym kraju i który później rozprzestrzenił się na inne kraje świata. Przyczyną tej rewolucji był agronom Norman Borlaug, który rozpoczął badania nad gatunkami ryżu, pszenicy i kukurydzy, aby uzyskać bardziej wydajne odmiany, ponieważ niska produkcja tradycyjnych upraw nie była w stanie zaspokoić zapotrzebowania na żywność populacji, która nie przestawała rosnąć. Czym jest zielona rewolucja, jakie są jej cechy i cel? Zielona rewolucja opiera się na zestawie ulepszeń technicznych w rolnictwie, została zapoczątkowana w latach 60. w celu rozwiązania problemu niedożywienia,…
Czytaj dalej