Jak pozbyć się smogu z miast?

Smog doskonale radzi sobie w walce z samym sobą dzięki działaniu natury, która poprzez deszcz i wiatr oczyszcza i odnawia powietrze. Z tego powodu prawdopodobieństwo pojawienia się smogu jest znacznie większe na obszarach, gdzie wieje mało wiatru lub nie ma go wcale i gdzie występują niewielkie opady deszczu.

Ale jeśli natura nie ma już narzędzi niezbędnych do przeciwdziałania tak wysokim poziomom zanieczyszczeń, wtedy do gry wchodzą rządy i wielkie korporacje. W rzeczywistości ci ostatni są częściowo odpowiedzialni za to, że miasta nadal są wypełnione smogiem, ponieważ to oni pozwalają na emisję zanieczyszczeń, głównie produkowanych przez fabryki i zakłady przemysłowe.

Jak pozbyć się smogu z miast?

Proste gesty, jak jazda autobusem, mogą poprawić jakość powietrza, a jeśli dodamy do tego tworzenie większej ilości terenów zielonych, czy to parków, zielonych dachów, czy nawet ogrodów wertykalnych, miasta mogą odetchnąć z ulgą, a zatem i my możemy odetchnąć z ulgą.

Rozwiązania dotyczące walki ze smogiem koncentrują się przede wszystkim na ograniczeniu emisji zanieczyszczeń w postaci węglowodorów i tlenków azotu. Najbardziej znacząca poprawa nastąpi dzięki zmianie paliwa. Tak jak w Europie problem ten został ograniczony dzięki wymianie kotłów węglowych, tak samo stanie się w krajach rozwijających się. Znaczna poprawa będzie widoczna, jeśli pewnego dnia pojazdy przestaną używać paliw ropopochodnych. W Polsce istnieje znaczący problem z jakością powietrza, zwłaszcza w zimie, w południowych rejonach kraju. Sprawdź jak, tamtejsze miasta radzą sobie z problemem smogu.

W międzyczasie, jako rozwiązanie problemu smogu, wprowadzanych jest szereg środków. Większość środków polega na ograniczeniu ruchu prywatnego:

  • Zwiększenie konkurencyjności transportu publicznego.
  • Nałożenie przepisów, takich jak opłaty za przejazd w centrach miast.
  • Zmniejszenie zapotrzebowania na mobilność wśród mieszkańców, dzięki innowacyjnym projektom rozwoju miast.
  • Promowanie mobilności elektrycznej.
  • Istnieją również środki mające na celu izolację i pochłanianie zanieczyszczeń:
  • Zwiększanie powierzchni zielonych i ogrodów.
  • Stosowanie specjalnych asfaltów, które pochłaniają część zanieczyszczeń, takich jak Noxer.

Technologie walki ze smogiem

Z drugiej strony, oprócz tych środków przeciwko zanieczyszczeniu atmosferycznemu, w innych miastach na całym świecie istnieją konkretne technologie, które rozwiązują problem zanieczyszczenia środowiska w celu oczyszczenia powietrza, którym oddychamy, i o których należy wiedzieć i które należy rozpowszechniać:

Dachy i ulice, które redukują smog

Studenci z Kalifornii opracowali sposób na oczyszczanie powietrza poprzez wykorzystanie dachów domów do prawie całkowitego usunięcia tlenków azotu (NOx) ze smogu. Za jedyne 5 dolarów taki system może być wdrożony w przeciętnej wielkości domu. W tym celu używają dwutlenku tytanu, powszechnie stosowanego taniego środka chemicznego używanego do pokrywania zwykłych dachówek ceramicznych. Gdyby pokryć tą mieszanką milion dachów, każdego dnia wyeliminowano by 21 ton NOx, a pokrycie dachówek na jednym domu mogłoby w ciągu roku zneutralizować emisje wytwarzane przez samochód przejeżdżający 17 700 kilometrów.

Fabryka ponownie wykorzystująca CO2

Aby zredukować jedno z zanieczyszczeń, które jest częścią smogu, kanadyjska elektrownia wychwytuje swój własny CO2 i wtłacza go pod ziemię, aby pomóc w wydobyciu ropy naftowej, wykorzystując go efektywnie, zamiast dalej zanieczyszczać atmosferę.

E-diesel: paliwo, które neutralizuje swoje zanieczyszczenia

Audi i firma Sunfire, zajmująca się alternatywnymi źródłami energii, stworzyły olej napędowy z dwutlenku węgla. Produkt powstaje w wyniku elektrolizy cząsteczek wody, które następnie łączą się z dwutlenkiem węgla wychwyconym z atmosfery, tworząc paliwo „neutralne środowiskowo”, tzn. takie, które usuwa z atmosfery tyle samo dwutlenku węgla, ile go dodaje.


Opublikowano

w

przez

Tagi: