Wpływ bawełny na środowisko

„rzemysł bawełniany był jednym z najważniejszych aż do XX wieku, a dziś nadal ma szczególne znaczenie, ponieważ jest wykorzystywany do produkcji odzieży, ręczników, pościeli, wśród innych produktów tekstylnych i higienicznych, a także do produkcji oleju z nasion bawełny. Jej uprawa należy do najbardziej zanieczyszczających środowisko ze względu na stosowane w niej pestycydy, które wpływają nie tylko na środowisko, ale także na zdrowie pracowników.

Jest wiele produktów, które są z niej wykonane, ale kiedy już je wyrzucimy, ponieważ nie mogą być dłużej używane lub nie służą nam, jaki jest czas degradacji bawełny? Jest to bardzo częste pytanie wśród tych, którzy dbają o środowisko i chcą zdecydować, których produktów używać i jak ich używać w zależności od ich wpływu na środowisko. Inne związane z tym pytania to: jaka tkanina jest najbardziej przyjazna dla środowiska? Jak długo wytrzymują ubrania z bawełny? Jak długo trwa degradacja bawełnianej torby?

Jak długo trwa proces rozkładu bawełny

Rozkład bawełny, w porównaniu z surowcem używanym do produkcji innych tkanin lub odzieży, jest krótkotrwały. Dlatego też odzież wykonana z bawełny jest bardziej przyjazna dla środowiska, choć nie oznacza to, że procesy pozyskiwania bawełny czy produkcji odzieży są takie same, gdyż generują one silny wpływ na środowisko.

Natomiast jeśli chodzi o czas degradacji tego surowca, to można powiedzieć, że jest on przyjazny dla środowiska, więc pytanie brzmi: jak długo trwa degradacja tkaniny bawełnianej? Czy jest to koszulka czy torba z tkaniny bawełnianej, przedmioty te mają zwykle czas degradacji około 2 miesięcy w środowisku, ale będzie to zależeć od klimatu miejsca i wielkości i grubości tkaniny bawełnianej.

Dowiedz się więcej o zmianach klimatycznych

Gdzie należy utylizować bawełnę

Wszystkie produkty bawełniane, takie jak płatki kosmetyczne, patyczki higieniczne, ubrania itd. powinny być wyrzucane do specjalnego kontenera. Kontener ten służy do wyrzucania odpadów, które nie mogą być poddane recyklingowi lub wykorzystane na kompost, a kończą na wysypiskach lub składowiskach.

Również wszystkie te ubrania, które są w dobrym stanie, ale już ich nie używamy, bo na nas nie pasują, możemy zdeponować w specjalnych pojemnikach do zbiórki odzieży, które czasami należą do stowarzyszeń zbierających je dla osób najbardziej pokrzywdzonych przez los.

Wpływ bawełny na środowisko

W procesie uprawy roślin bawełnianych stosuje się wiele chemikaliów i pestycydów, z których wiele jest szkodliwych dla zdrowia.

Jednak przemysł bawełniany jest nie tylko szkodliwy dla zdrowia, ale ma również istotny wpływ na środowisko. Masowe stosowanie chemikaliów i pestycydów wynika z faktu, że nasiona są coraz mniej odporne na szkodniki lub szkodniki stają się coraz bardziej odporne na te pestycydy, a jedną z konsekwencji jest pojawienie się szkodników wtórnych, które również walczą z bardziej agresywnymi chemikaliami i pestycydami.

Wody gruntowe i powierzchniowe są również zanieczyszczone przez nadmiar nawozów zawierających wiele substancji chemicznych, zwłaszcza nitrogenów, co sprawia, że woda ta nie nadaje się do spożycia przez ludzi, a także bezpośrednio wpływa na różnorodność biologiczną tego obszaru.”


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: