Zielona rewolucja

W latach 1960-1980 w Stanach Zjednoczonych zaczęto używać pojęcia zielonej rewolucji dla określenia wzrostu produkcji rolnej, który miał miejsce w tym kraju i który później rozprzestrzenił się na inne kraje świata. Przyczyną tej rewolucji był agronom Norman Borlaug, który rozpoczął badania nad gatunkami ryżu, pszenicy i kukurydzy, aby uzyskać bardziej wydajne odmiany, ponieważ niska produkcja tradycyjnych upraw nie była w stanie zaspokoić zapotrzebowania na żywność populacji, która nie przestawała rosnąć.

Czym jest zielona rewolucja, jakie są jej cechy i cel?

Zielona rewolucja opiera się na zestawie ulepszeń technicznych w rolnictwie, została zapoczątkowana w latach 60. w celu rozwiązania problemu niedożywienia, wynikającego ze wzrostu liczby ludności. Potrzeba tej rewolucji wynika z faktu, że tradycyjne rolnictwo nie było w stanie zapewnić odpowiedzi na zaspokojenie potrzeb żywnościowych. Innym celem, związanym z tym o którym już wspomnieliśmy, było zwiększenie ilości żywności z uprawianego hektara, a także generowanie więcej niż jednego zbioru na tym samym polu w ciągu roku.

Cechy charakterystyczne zielonej rewolucji to:

Wykorzystano takie rośliny jak pszenica, kukurydza i ryż.

Do wysiewu użyto nasion opracowanych w laboratoriach, aby uzyskać z nich lepszy plon. Udoskonalenie tych gatunków osiągnięto poprzez selektywne krzyżowanie, aż do uzyskania gatunków bardziej wydajnych i odpornych.

Uzyskane rośliny estetycznie różniły się od tych z tradycyjnej uprawy, rosły szybciej, były też bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Każdy gatunek był uprawiany na określonym obszarze przez cały rok.

Podczas wysiewu zbóż konieczne jest stosowanie dużych ilości wody.

Stosowanie dużych ilości nawozów sztucznych i pestycydów w celu zapewnienia lepszej produkcji.

Działalność rolnicza jest uzależniona od ropy naftowej, ponieważ konieczne jest stosowanie smarów i paliw do działania wykorzystywanych maszyn.

Można powiedzieć, że ogólnie rzecz biorąc, podstawowymi filarami zielonej rewolucji są systemy irygacyjne zapewniające zaopatrzenie w wodę, modernizacja maszyn, agrochemia i biotechnologia. Poniżej przedstawione zostaną konsekwencje zielonej rewolucji, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Zalety zielonej rewolucji

Zwiększyła się ilość plonów z hektara uprawy.
Dzięki temu na tym samym kawałku ziemi można było uzyskać większą ilość pożywienia.
Dzięki temu możliwe było ograniczenie niedożywienia w najbiedniejszych krajach.
Dzięki krzyżówkom selektywnym uzyskuje się bardziej odporne nasiona, krzyżówki wykonane w ryżu, kukurydzy i pszenicy sprawiły, że plony tych zbóż były odporniejsza na mróz i szkodniki, dzięki czemu zbiory wzrosły o 50%.

Wady zielonej rewolucji

Oprócz korzyści, istnieją również wady zielonej rewolucji, takie jak:

Stosowanie nawozów i pestycydów niezbędnych do produkcji tych roślin, mają one silny wpływ na środowisko poprzez obniżanie jakości gleby.

Do utrzymania tych upraw potrzebne są duże ilości wody, dlatego trudno jest prowadzić uprawy na obszarach, gdzie występuje niedobór tego surowca, a ponadto jest to rodzaj rolnictwa uzależniony od ropy naftowej i jej pochodnych niezbędnych do obsługi maszyn i transportu zbiorów.

Zanieczyszczenie podziemnych zbiorników wodnych spowodowane stosowaniem agrochemikaliów lub toksycznych środków agrochemicznych, jak również zasolenie i zniszczenie lub degradacja gleby.


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: